Cost per 100g calculator

PRICEPER100G.COM

Compare the price per 100 grams of food and other goods, and save

Jump to Price Per 100g Calculator
Which is cheaper?
(Mouseover or tap)

Price per 100g app
Cost per 100 grams

Consumer counting price per 100g You are in front of the grocery shelves and getting confused. What to purchase? - A kilo of sugar worth $1.55; half a kilo for $0.68, or 300g for $.35? Want a quick solution to your problem? Calculate the price per hundred grams and get the fast answer which is 300g for $0.35. How? - Our online calculator priceper100g.com, a quick help tool for shoppers to decide on what is the best buy!
So, don't forget your smartphone while shopping to compare the prices of your items and save more.

How to calculate the price per 100 grams?

Calculate the price per 100 grams is now a breeze! - PricePer100g.com (Cost per hundred grams) is a light mobile and web app that allows consumers to compute the price per hundred grams. Shoppers can now save time to compare the prices of items while buying. All fields are required: for each item, enter the shop, item's name or brand, weight in grams, kg (or US measures), and price in dollars, Calculate... and done! You will have the cost per 100 grams. Compare up to 5 items at a time. Not counting in 100 grams? - see other units.
Share on Facebook     Share on Twitter     Share on Google+

How to calculate cost per 100g? Check out priceper100g.com to find out.

1



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per 100g / Cost per 100 grams:
"Calculate" to find out
$    
Cheapest
per 100g:
 

A clever consumer checks priceper100g.com to calculate the cost per hundred grams.

2



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per 100g / Cost per 100 grams:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per 100g:

 
Compare prices easily using your smartphone: Browse the aisles and compare the prices per hundred grams on your smartphone.

3



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per 100g / Cost per 100 grams:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per 100g:

 
How to calculate the price per 100 grams?
Different packaging sizes on the store shelves? - Use priceper100g.com to calculate which is the best buy.

4



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per 100g / Cost per 100 grams:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per 100g:

 
Save money with our free calculator
Not sure what is cheaper in terms of quantity, a bag of detergent powder or a box? Decide by using priceper100g.com

5



Price $ .or £, €, ¥ etc.
e.g. $ 299
Price per 100g / Cost per 100 grams:
"Calculate" to find out
$    

Cheapest
per 100g:

 
Choose the best price per 100g ratio
A new online solution is up to help consumers: priceper100g.com to calculate the price per 100 grams

Share Your Results










About PricePer100g.com

This site has been created to make calculations easy and to simplify price comparisons for everyday consumers. This online web and mobile app called PricePer100g.com has been developed to compare the cost or price per 100 grams of food and other products sold by weight. Users just need to input the price and weight (may it be in kg, g, lb, oz); the web app will automatically convert and calculate the price per 100g. Users can also compare up to 5 items just by filling out additional tiles and adding the shop and item names. Additional features simplify life even further: sharing the results on Facebook and Twitter, email results link, and printing or saving results. PricePer100g.com has a simple and intuitive user interface, lightweight for faster solutions.

Your privacy is guaranteed on this site. Any information entered by you actually never leaves your phone, tablet, PC or any gadget used, unless with your explicit approval.

This web app just provides an easy online calculator for shoppers. It has a user-friendly lightweight interface, so it loads easily, and is absolutely free!

Creative packaging and huge containers might give the idea that you are buying more for your money; however checking the true price is a must if you want to save more. Checking the price per 100g is highly recommended for consumer protection .

Example 1: You have a big can of powdered milk that weighs 900g costs $15.75 and you want to know the price per 100g. How to solve using priceper100g.com? First, input the shop and milk brand, then input "900" in the field "write grams here", type "15" in the field "$", write "75" in the area "¢", Calculate and gotcha! The price per 100g shows.

Example 2: You want to purchase 2.5 kilos of rice worth $8.35 and want to know how much it costs per 100g. Type the store name and the rice producer, then move your mouse to the arrow "g" and select "kg" in the drop-down menu. Input "2" in the field "write kilograms here", Input "5" in the decimals field next to it marked "000", type "8" in the area "$", and "35" in "¢" field, Calculate and the computed price per 100g appears.

Example 3: You are confused on what to buy, an 800g box of detergent powder for $1.85 or 1kg bag of the same detergent for $2.20? To help you decide, compare the items using 2 tiles:

- In item 1, enter the shop name and "800g box" on the item field, input the weight and price on their respective fields Calculate and it gives the cost per 100g.

- In item 2, enter the retailer and "1kg bag" on the item field, input the weight and price on their respective fields and Calculate the price per 100g.

Upon clicking the "Calculate" button on the second item, the item with the cheaper cost per 100 grams will show on the yellow box beside the price area. You can compare prices for up to 5 items. You can also share your results on your favorite online social media site by clicking the share button on the right side of the yellow box.
Price calculators per
100g - priceper100g.com

kilogram - costperkg.com

pound - priceperlb.com

ounce - priceperoz.com

fluid ounce - priceperfloz.com

quart - costperquart.com

gallon - costpergallon.com

litre - costperlitre.com

piece - priceperpiece.com
ESPAÑOL

bandera espanola

Calculadora de precio por

100g - preciopor100g.com

kilogramo - precioporkilo.com

pieza - precioporarticulo.com


Volver a arriba
汉语

zhongguo guoqi

价格计算器

公斤 - priceperkg.asia

块 - priceperpiece.asia


回到顶部
FRANÇAIS

drapeau francais

Calculatrice de prix par

100g - prixpar100g.com

kilogramme - prixparkilo.com

pièce - prixpararticle.com


Retour en haut de page
POLSKI

polska flaga

Kalkulatory ceny za

100g - cenaza100g.com

deka - cenazadeka.com

kilo - cenazakilo.com

sztuka - cenazasztuke.com


Wróć na górę Happy customer